Belka
Wtorek, 19 Marca 2019   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Praca i pensja. MRPiPS o poziomie zatrudnienia pracowników socjalnych w jednostkach pomocy społecznej

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Praca i pensja. MRPiPS o poziomie zatrudnienia pracowników socjalnych w jednostkach pomocy społecznej

Niespełna 23 proc. gmin nie przestrzega wskaźnika zatrudnienia pracowników socjalnych - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprawdziło stan poziomu zatrudnienia w jednostkach pomocy społecznej. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez resort pracy, 1 925 na 2 495 przebadanych ośrodków spełnia wskaźnik zatrudnienia pracowników socjalnych zgodnie z proporcją wskazaną w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku pozostałych 570 ośrodków wskaźnik ten nie został osiągnięty.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej podziękowała samorządom, które przestrzegają norm zatrudnienia pracowników socjalnych „za dbałość o wysoką jakość świadczonych usług”.

„(…) to kadra jest najważniejszym narzędziem w pracy z drugą osobą. W pracy ciężkiej, lecz potrzebnej” – zaznaczyła minister. 

Rafalska zwróciła się także do gmin, które nie spełniły powyższego wymogu.

„Zwracam się do Państwa z apelem o dołożenie wszelkich starań, aby pomoc społeczna była dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje, m.in. poprzez zwiększenie zatrudnienia pracowników socjalnych w tych ośrodkach pomocy społecznych, które tego wymagają” - czytamy w liście do JST.

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. 

W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy dodatek przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy. Biorąc pod uwagę ten przepis uprawnienia do dodatku mają jedynie ci pracownicy socjalni, którzy spełniają określone warunki.

Jak podkreśla resort pracy dodatek, który ma stanowić element dodatkowy do wynagrodzenia pracowników socjalnych, wykonywujących najtrudniejsze zadania związane z pracą terenową i bezpośrednim kontaktem z klientem pomocy społecznej, jest często wliczany przez niektórych pracodawców do kwoty minimalnego wynagrodzenia. 

„Sytuacja taka powoduje, że dodatek dla pracowników socjalnych nie spełnia swojej funkcji, jaka wynika z przepisów o pomocy społecznej” – podkreśliła minister Rafalska.

Resort pracy zbadał również poziom wynagrodzeń. Jak wynika z danych przekazanych przez ośrodki pomocy społecznej, pobory pracowników socjalnych w regionach są zróżnicowane. Ministerstwo podkreśla, że charakter ich pracy, bez względu na miejsce jej wykonywania jest jednakowo trudny, dlatego różnice w wysokości płac, powinny być minimalizowane.

„Ponadto, wysokość poborów pracowników socjalnych powinna być podnoszona, dzięki temu bowiem mamy możliwość uznania pracownika, jego zaangażowania w pracę na rzecz osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, wiedzy oraz lat doświadczeń” – podkreśla MRPiPS.

MRPiPS, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pułtuski

  Powiat pułtuski - siedzibą jest Pułtusk. Znajduje się w części północnej województwa mazowieckiego. Powiat powstał po reformie administracyjnej w 1999 roku. Gminy zaliczające się do powiatu to: Pułtusk, Gzy, Obryte, Pokrzywnica, Świercze, Winnica, Zatory.

  Sięgnijmy nieco do historii, bo ta jest ciekawa. W latach 1946-51 na terenie powiatu działał odział Jana Kmiołka pseudonim „Wir”. Był to oddział utworzony w ramach podziemia niepodległościowego. Ze znacznie nowszej historii wypada wspomnieć, że wieloletnim starostą pułtuskim był Tadeusz Nalewajk, późniejszy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

  Siedziba powiatu, jako jedne z najstarszych miast na Mazowszu oferuje dużą liczbą zabytków i bogatą historie za nimi stojącą. Brukowany rynek miasta jest najdłuższym tego typu w całej Europie. Po wyjściu z miasta czeka na nas malownicza Puszcza Biała. Tam zaznamy spokoju i wyciszenia.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola